Advert
Advert

ABD ve Çin koronavirüse savaş açtı

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in gerçekleştirdiği telefon görüşmesi sonucunda iki ülkenin koronavirüs salgınına karşı savaşmak için işbirliği yapması gerektiği vurgulandı.

ABD ve Çin koronavirüse savaş açtı
ABD ve Çin koronavirüse savaş açtı OGÜN GAZETESİ
ABD ve Çin arasında uzun süredir devam eden koronavirüs tartışmalarının ardından yine koronavirüs iki lideri bir araya getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde ikili ilişkilerin ilerletilmesi için önemli adımların atıldığı belirtildi. İki ülke arasında işbirliğinin tek doğru seçim olduğu ve Çin’in koronavirüsle mücadelede ABD’yi desteklemeye istekli olduğu belirtildi. Açıklamada, Jinping’in 24 binden fazla insanın ölümüne neden olan ve salgın hale gelen koronavirüse karşı savaşmak için Çin ve ABD’nin birleşmesi gerektiğini vurguladığı belirtildi. İki liderin koronavirüsüne karşı her şeyi ayrıntılı ele aldıkları belirtildi. Jinping, Trump’la Çin’in tüm bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.

"Güzel bir görüşmeydi”
Trump görüşmeye dair paylaşım yaparak yakından çalıştıklarını ve görüşmenin çok iyi geçtiğini vurgulayarak, “Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile çok güzel bir görüşmeyi yeni bitirdim. Gezegenimizin büyük bölümünü tahrip eden koronavirüse karşı ayrıntılı bir görüşme yaptık. Çin, çok fazla şey yaşadı ve virüsle ilgili güçlü anlayış geliştirdi. Yakın çalışıyoruz. Çok saygı” paylaşımında bulundu.

ABD, vaka sayısında Çin’i geçti
ABD’de hızla artan koronavirüs nedeniyle vaka sayısında Çin’i geçti. ABD’de koronavirüs nedeniyle ölü sayısı bin 301’e vaka sayısı 85 bin 612’ye yükseldi. Çin’in koronavirüs bilançosu ise, 81 bin 340 vaka, 3 bin 292 ölüm olarak açıklandı.

Trump, her fırsatta Çin’i suçluyordu
Öte yandan koronavirüsü konusunda yakın zamana kadar ABD ve Çin birbirini suçluyordu. Koronavirüsüne her açıklamasında ‘Çin virüsü’ diyen Trump, "Çin, ordumuzun virüsü onlara götürdüğüne dair yanlış bilgi veriyor. Bu yanlış. Nereden geldiğini söylemeliyim. Çin’den geldi. Askerimiz bu virüsü kimseye getirmedi" dedi.

Trump, koronavirüsünden "Çin virüsü" olarak bahsetmeye devam edeceğini belirterek, "Çin, ordumuzun onlara virüsü götürdüğü iddiasını yalanlayana kadar bunu söylemeye devam edeceğim" ifadelerini kullanmıştı.
son dakika haberler türkiye gündemi son 24 saatte yaşananlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haftanın yabancı filmi: Spenser Kanunları
Haftanın yabancı filmi: Spenser Kanunları
New York Belediye Başkanı Blasio: “New York, ABD’nin korona virüs merkez üssü”
New York Belediye Başkanı Blasio: “New York, ABD’nin korona virüs merkez üssü”
İtalya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 4032'ye yükseldi
İtalya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 4032'ye yükseldi