Advert
Advert

Orta Doğu'da 'Savaş Çanları'..

ABD seçimleri ile iş başına gelen Trump'ın daha gelir gelmez yaptığı tutarsızlıklar ve akla ziyan açıklamalar Dünya'yı nasıl bir tehlikenin beklediğinin habercisiydi.

Orta Doğu'da 'Savaş Çanları'..
Orta Doğu'da 'Savaş Çanları'.. Okan Geçgel
Çünkü Trump tutarsız, dengesiz ve ayarsız bir kişiliğe sahip. Nerede ne yapacağı kestirilemeyen bir baş belası olan bu kişi adeta Dünya’nın dengeleriyle oynamaya çalışıyor. Dün başka bir şey derken, bugün bambaşka bir şey diyen Trump Dünya için çok büyük tehlike arz etmektedir.

Ben Trump iş başına geldiğinde o gün için de bu sözü kullanmış hatta Trump'ı çağın deccal’ı diye nitelendirmiştim.

Hakikaten yine aynı sözümün arkasındayım, bu şizofren kişilik göreve geldiğinden beri Dünya hiç rahat nefes almamış, her gün savaş çanları çalmıştır. Özellikle Orta Doğu daha çok etkilenmiştir.

Gelelim asıl meseleye. Bugün gelinen nokta itibari ile Orta Doğu savaşın eşiğindedir. Zaten iç savaşlar, terör varlığı ve mezhep çatışmalarından ötürü Bölge çok zor bir dönemden geçiyordu. ABD'nin İran hamlesi Bölgeyi felakete sürüklemiştir.

Olası 3. Dünya Savaşı kapıya dayanmış ve bunun ilk sinyalleri gelmeye başlamıştır.

ABD'nin İran'ın çok önem verdiği üst düzey komutanlarına yönelik suikastı ve akabinde İran'ın ABD'nin Irak'taki üslerini füzelerle vurması tedirginlik ve panik yaratmıştır. Elbet İran'ın bölgede Sünnilere karşı takındığı tutum ve şiiliği yaymak adına yaptığı katliamları tasvip edecek değilim, hatta İran'ın Sünni Müslümanlara karşı yaptığı katliamları da unutacak değilim. Lakin ABD'nin düzenlediği suikastı da doğru bulmadığımı aktarmak isterim.

ABD'nin bu hamlesi bölgeyi felakete sürüklemiştir. ABD Bölgede yeni bir şekillenmeye doğru, gücünü pekiştirmek adına bazı hamleler yapıyor olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki İran ile girilecek olası bir savaşın sonuçlarını da iyi hesap etmek gerekir.

Gelelim Türkiye’nin nasıl bir tavır sergileyeceği meselesine; bence Türkiye ortada barışçıl ve uzlaşmacı bir tavır sergilemelidir. Çünkü olası bir savaş Türkiye’yi derinden etkileyecektir. Yanı başımızda Suriye, Irak gibi iç savaşların yaşandığı ülkeler varken, bölgede terör belasıyla mücadele ederken bir de olası ABD-İran savaşı bizim adımıza iyi olmayacaktır.

NATO'nun bölgedeki tek üyesi olarak üstümüze düşen tüm çabaları ortaya koyup bölgeyi savaştan uzak tutmak adına ciddi efor sarf etmeliyiz...

Son bir söz " Komşu'da olası ateş bize de sıçrar. Bu bilinçle hareket etmemiz gerekir..."
Selam ve dua ile...
orta doğu savaş iran rejimi ırak güçleri abd başkanı trump okan geçgel makaleleri makale oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elazığlılardan sağlık ekibini duygulandıran görüntü
Elazığlılardan sağlık ekibini duygulandıran görüntü
Yerbilimleri Araştırma Ekibi Elazığ’da araştırma yaptı
Yerbilimleri Araştırma Ekibi Elazığ’da araştırma yaptı
Bursa’dan Elazığ’a gönül köprüsü
Bursa’dan Elazığ’a gönül köprüsü