Advert
Advert

KKTC Başbakanı Tatar: BMGK Başkanlığının açıklaması gerçekler dikkate alınmadan yapılmış

Tatar, BMGK Başkanlığının Kapalı Maraş'ın bir bölümünün açılmasına ilişkin, 'Konsey kararı olmayan ancak konsey başkanının bu açıklamasını Kıbrıs Rum tarafının etkisi altında alınmış bir açıklama olarak nitelendiriyorum.' değerlendirmesinde bulundu.

KKTC Başbakanı Tatar: BMGK Başkanlığının açıklaması gerçekler dikkate alınmadan yapılmış
KKTC Başbakanı Tatar: BMGK Başkanlığının açıklaması gerçekler dikkate alınmadan yapılmış OGÜN GAZETESİ
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Başkanlığının Kapalı Maraş'ın bir bölümünün açılması ile ilgili yaptığı açıklamaya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

KKTC'nin bir parçası olan Kapalı Maraş bölgesinde hükümetin aldığı son kararın BMGK'nın 9 Ekim 2020 tarihli oturumununda ele alındığını ve bu çerçevede BMGK tarafından bir başkanlık açıklaması yayımlandığını hatırlatan Tatar, "KKTC Başbakanı olarak, Konsey kararı olmayan ancak konsey başkanının bu açıklamasını, Doğu Akdeniz'deki yeni konjonktür ve Ada'daki gerçekleri dikkate almadan, Kıbrıs Rum tarafının etkisi altında alınmış bir açıklama olarak nitelendiriyorum." ifadelerini kullandı.

Tatar, bu açılımın, siyasi ve ekonomik boyutu yanında, insani boyutunun en öncelikli konu olduğunu belirtti.

Yıllarca süren kapsamlı müzakerelerde Kıbrıs Türk tarafının hiçbir zaman BM parametreleri dışına çıkmadığının altını çizen Tatar, BM himayesinde yapılan tüm önerilerde Kıbrıs Rum tarafının kapsamlı çözümü kabul etmemesinden dolayı Maraş bölgesinin kapalı kaldığına vurgu yaptı.

"Statükonun devamı Kıbrıs meselesinin çözümüne yardımcı olmayacaktır"
Tatar, "Ben KKTC Başbakanı olarak, 'bir gün Rum yönetimi benimle bir çözüme ulaşacak' diye, bu yönde bir irade koymasını bekleyerek daha fazla Maraş bölgesinin kapalı kalmasına müsaade edemezdim. Bu, gerek benim vatandaşlarım gerekse de mülklerine dönmeyi yıllardır bekleyen 1974 öncesi yasal sakinleri için kabul edilebilir bir durum değildir. Diğer bir ifadeyle statükonun devamı Kıbrıs meselesinin çözümüne yardımcı olmayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Bugün itibarıyla, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından etkin iç hukuk yolu olarak kabul edilen Taşınmaz Mal Komisyonuna birçok Kıbrıslı Rumun başvurduğuna işaret eden Tatar, bu başvuruların bazılarının da Kapalı Maraş'la ilgili olduğunu belirtti.

Tatar, bu komisyonun üreteceği kararlar da uluslararası hukuk ölçütleriyle uyumlu olacağının altını çizerek, Maraş'ın daha fazla kapalı tutularak, ilgili BM kararlarının gereğinin yerine getirilmesinin mümkün olamayacağını kaydetti.

Başbakan Tatar şunları kaydetti: "BM'den beklenen, Ada'daki gelişmeleri mevcut gerçekler temelinde, tarafsız ve hakkaniyetli şekilde ele alması ve böylelikle Kıbrıs meselesinin çözümüne katkı sağlamasıdır. Dünyada yaklaşık yarım asırdır bir anlaşma olacak diye kapalı tutulan bir başka toprak parçası bulunmamaktadır. Bu açılım sadece Kıbrıslı Türkler için değil, Kıbrıslı Rumların, diğer bir ifadeyle tüm adanın menfaatine olacak bir açılımdır. Bu açılımın yıllar süren Kıbrıs meselesine yeni bir boyut kazandırmasını ve uluslararası alanda Kıbrıs Türk halkının hak ettiği yeri almasına sebebiyet vermesini temenni ederim."
kktc başbakanı tatar bmgk haber oku en son haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haftanın yabancı filmi: Spenser Kanunları
Haftanın yabancı filmi: Spenser Kanunları
New York Belediye Başkanı Blasio: “New York, ABD’nin korona virüs merkez üssü”
New York Belediye Başkanı Blasio: “New York, ABD’nin korona virüs merkez üssü”
İtalya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 4032'ye yükseldi
İtalya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 4032'ye yükseldi