Advert
Advert

Yunanistan ile Mısır, elektrik ağlarını birbirine bağlamak için mutabakata vardı

Doğu Akdeniz'de Türkiye karşıtı ittifakın başını çeken Yunanistan ile Mısır arasında varılan anlaşmalara elektrik bağlantısı için mutabakat muhtırası da eklendi.

Yunanistan ile Mısır, elektrik ağlarını birbirine bağlamak için mutabakata vardı
Yunanistan ile Mısır, elektrik ağlarını birbirine bağlamak için mutabakata vardı OGÜN GAZETESİ
Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Kostas Skrekas ile Mısır Elektrik ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Muhammed Şakir el Markabi arasında imzalanan mutabakat muhtırasına göre iki ülke arasında elektrik bağlantısı kurulacak. İki ülkenin elektrik ağını birbirine bağlayacak bu adım, Mısır-Avrupa elektrik hattı döşenmesi planının bir parçası. Daha önce de Güney Kıbrıs ile Mısır arasında benzer bir anlaşmaya varılmıştı.

Skrekas ile Markabi, iki ülke arasında enerji bağlantı hatları kurmanın önkoşullarını inceleyecek müzakere heyetleri oluşturmayı kararlaştırdı.

Yunan bakan, mutabakat muhtırasını, Atina ile Kahire arasındaki ikili ilişkileri derinleştiren stratejik işbirliğinin sonuçlar verdiğinin bir diğer göstergesi olarak sundu.

Skrekas, (Güney) Kıbrıs ve İsrail'den mevkidaşlarıyla EuroAsia bağlantı kablosuyla üç ülkenin elektrik ağlarının bağlanmasına ilişkin 8 Mart'ta imzaladığı mutabakat muhtırası hakkında Markabi'ye bilgi verdi.

Yunan basınında, Mısır'la anlaşmanın, Yunanistan'ın elektrik ağını korumak ve yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonunu ilerletmek suretiyle enerji güvenliğini güçlendiren bir girişim olduğu belirtildi.

Değerlendirmelerde "Yunanistan, (Güney) Kıbrıs ve Mısır arasındaki üçlü işbirliğinin ve Yunanistan, Kıbrıs, İsrail ve ABD arasındaki 3 + 1 işbirliğinin devamı olarak, Yunan hükümetinin Güneydoğu Akdeniz bölgesindeki enerji politikalarında kullandığı yöntemi destekliyor" denildi.

Atina, Doğu Akdeniz'de Libya atağına da geçti. Yunan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, BM gözetiminde ülkeyi seçimlere götürecek yeni bir ortak yönetimin kurulduğu Libya'yı gelecek hafta ziyaret edeceği açıklandı. Açıklama öncesi Miçotakis Ankara'ya yakın olarak bilinen Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile telefon görüşmesi yaptı. Diğer yandan Libya'nın Atina Büyükelçisi Muhammed el Menfi ise ülkeyi 24 Aralık seçimlerine götürecek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanlığı'na gelmiş durumda. Kathimerini gazetesi "Ziyaret, Atina'nın Libya ile ilişkilerini yeniden kurma ve Yunanistan'ın jeostratejik çıkarlarını koruma amacını yansıtıyor" diye yazdı.

Ziyaret sırasında yaklaşık 10 yıldır kapalı olan Yunan büyükelçiliğinin tekrar açılması da planlanıyor. Öncesinde Doğu Akdeniz'deki Türkiye karşıtı ittifakın bir diğer ağır topu Fransa, Libya büyükelçiliğini yeniden açmıştı.
doğu akdeniz yunanistan-mısır haber oku elektrik ağları son dakika haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haftanın yabancı filmi: Spenser Kanunları
Haftanın yabancı filmi: Spenser Kanunları
New York Belediye Başkanı Blasio: “New York, ABD’nin korona virüs merkez üssü”
New York Belediye Başkanı Blasio: “New York, ABD’nin korona virüs merkez üssü”
İtalya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 4032'ye yükseldi
İtalya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 4032'ye yükseldi