Advert
Advert

Çekya'da Covid-19 kısıtlamaları hafifletiliyor

Çekya'da hükümet, ülkede uzun süredir devam eden koronavirüs (Covid-19) kısıtlamalarının hafifletileceğini, 12 Nisan'dan itibaren ülkede bazı dükkanlar ile pazar yerlerinin yeniden açılmasına izin verileceğini ve akşam sokağa çıkma yasağı ile bölgelerarası seyahat kısıtlamasının sona ereceğini duyurdu.

Çekya'da Covid-19 kısıtlamaları hafifletiliyor
Çekya'da Covid-19 kısıtlamaları hafifletiliyor OGÜN GAZETESİ
Çekya’da koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamalar hafifletiliyor.

Çekya hükümeti, salgınla etkili mücadele amacıyla geçtiğimiz yıl 5 Ekim’den bu yana yürürlükte olan ve 11 Nisan Pazar günü sona ermesi beklenen olağanüstü hal (OHAL) uygulamasını uzatmayacağını açıkladı. Hükümet tarafından yapılan açıklamada, 12 Nisan Pazartesi günü itibarıyla mevcut kısıtlamaların hafifletileceği belirtildi. Söz konusu karar kapsamında 1 Mart'tan itibaren akşamları sokağa çıkma yasağı ile bölgelerarası seyahat kısıtlaması sona erecek. Ayrıca kırtasiyeler, çilingir dükkanları, çamaşırhaneler, çocuk giyim ve ayakkabı mağazaları gibi bazı dükkanlar ile gıda satışı yapılan pazar yerleri yeniden açılacak.

Anaokullarının da yeniden açılmasının kararlaştırıldığı ülkede, ilkokul öğrencileri ise vardiyalı eğitime geçecek. Buna göre, bir hafta sınıfların yarısı örgün, diğer yarısı uzaktan eğitim görecek. Bir sonraki hafta ise öğrencilerin diğer yarısı örgün eğitim görecek. Botanik bahçeleri ile hayvanat bahçelerinin yalnızca açık alanlarının ziyarete açılması kararlaştırılırken, kapalı alanda 10 kişinin, açık alanda ise 20 kişinin bir araya gelmesine izin verilecek.

Çekya'da OHAL ilk kez 12 Mart 2020'de ilan edilmiş, 17 Mayıs'ta sona ermişti. İkinci OHAL ilanı ise koronavirüste ikinci dalganın başlaması ile 5 Ekim 2020'de ilan edilmişti. Ülkede bugüne kadar 1 milyon 560 bine yakın koronavirüs vakası görülürken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 27 bini aşmış bulunmakta.
çekya haber oku kovid-19 kısıtlamaları en son haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haftanın yabancı filmi: Spenser Kanunları
Haftanın yabancı filmi: Spenser Kanunları
New York Belediye Başkanı Blasio: “New York, ABD’nin korona virüs merkez üssü”
New York Belediye Başkanı Blasio: “New York, ABD’nin korona virüs merkez üssü”
İtalya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 4032'ye yükseldi
İtalya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 4032'ye yükseldi