Advert
Advert

Cenevre’de 5+BM Konferansı öncesi taraflara resepsiyon verildi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsviçre’nin Cenevre kentinde 5+BM gayriresmi Kıbrıs konferansı öncesi taraflara resepsiyon verdi.

Cenevre’de 5+BM Konferansı öncesi taraflara resepsiyon verildi
Cenevre’de 5+BM Konferansı öncesi taraflara resepsiyon verildi OGÜN GAZETESİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 27-29 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek 5+BM gayriresmi Kıbrıs görüşmelerinin yapılacağı Cenevre’ye gelmişti. Çavuşoğlu ve Tatar ile beraberindeki heyet, konferans öncesi Crans Montana Forumu (CMF) Kurucusu ve Onursal Başkanı Büyükelçi Jean-Paul Carteron’la görüşmüştü. Konferans, Cumhurbaşkanı Tatar ile BM Genel Sekreteri Gutteres’in ikili görüşmesi ile başlamış, InterContinental Hotel’de yapılan ikili görüşme yaklaşık 1,5 saat sürmüştü. Gutteres, Tatar’ın ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis ile bir araya gelmiş. Görüşme yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmüştü. Guterres, gayriresmi Kıbrıs Konferansı öncesi taraflara resepsiyon verdi. Resepsiyona Cumhurbaşkanı Tatar, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve GKRY Lideri Anastasiadis katıldı.

Tatar, Guterres’e aynı şeyi yaparak farklı bir sonuç elde edilemeyeceğini belirtti
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dr. Berna Çelik Doğruyol Tatar ve Guterres arasındaki görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, görüşmenin yapıcı ve samimi bir ortamda gerçekleştiğini ifade etti. Doğruyol, “Cumhurbaşkanımız, Guterres’in ’bu sefer farklı olmak zorundadır’ görüşüyle hemfikir olduğunu belirtti. ’Aynı şeyi yaparak farklı bir sonuç elde edilemeyeceğine’ vurgu yapan Cumhurbaşkanımız, uzun yıllardır görüşülen ve bir sonuç alınamayan federal zemindeki müzakerelerin, Kıbrıslı Türkler aleyhine kurgulanan ve ’kabul edilemez’ görülen statükoyu devam ettirmekten başka bir amaca hizmet etmediğini de dile getirdi” dedi.

Doğruyol, “Tarihi bir dönüm noktası niteliğinde olan görüşmede, Cumhurbaşkanımız yeni bir sayfa açarak, ilk kez, Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitlik ve eşit uluslararası statü konusundaki pozisyonunu dile getirerek kayda geçirmiş oldu" ifadelerini kullandı.
-İHA-
dünya dünya haberleri siyaset magazin aktüel obama el sis el kaide son dakika haber güncel haberler en son haberler haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Cenevre’de, Rum kesimi çözümsüzlükten yana tutumundan vazgeçmiş değil
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Cenevre’de, Rum kesimi çözümsüzlükten yana tutumundan vazgeçmiş değil
Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmada ölü sayısı 39'a ulaştı
Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmada ölü sayısı 39'a ulaştı
Dış ticaret istatistikleri açıklandı
Dış ticaret istatistikleri açıklandı