Advert
Advert

Mark Mobius, "Türkiye, Çin'e alternatif ülke olabilir"

Çinli regülatörlerin Hong Kong borsasında işlem gören oyun ve teknoloji şirketlerine yönelik düzenlemeleri ülke sermaye piyasalarından kaçışları hızlandırırdı. Yatırım gurusu Mark Mobius yatırımları, akışı ve şartları değerlendirdi ve Çin'e alternatif olarak Türkiye'yi işaret etti.

Mark Mobius,
Mark Mobius, OGÜN GAZETESİ
Mobius Capital ve birçok fonun kurucusu ve ortağı olan Mark Mobius, Çinli regülatörlerin son dönemde artan düzenlemelerinin, fonların alternatif gelişen piyasalara ittiğini ayrıca Çin'in güvenirliliğinin Hong Kong'dan sonra azaldığını vurguladı.

Yatırım gurusu olarak da bilinen Mobius, para akışının yeni alternatifinin Türkiye ve Hindistan olabileceğini belirtti.

Mobius Capital'in kurucusu Mark Mobius, Çinli regülatörlerin son dönemde artan düzenlemelerinin fonların alternatif gelişen piyasalara olan ilgisini artırdığını belirterek, "Gelişmekte olan piyasaların yatırımcılarının yüzde 30'unu Çin oluşturuyordu. Şuanda ise para Çin'den başka her yere akış halinde. Bu yüzden ileride paranın Türkiye, Hindistan ve diğer gelişmekte olan ülkelere hızlı akış sağladığını görebiliriz." dedi.

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan ve uluslararası piyasalarda "yatırım gurusu" olarak bilinen Mobius Capital'in kurucusu Mark Mobius, yatırımcıların yönünü giderek Çin dışındaki gelişen alternatif piyasalara çevireceğini söyledi.

Piyasalardaki paranın yaklaşık yarısına borsa yatırım fonlarının (ETF) öncülük ettiğini belirten Mobius, "Gelişmekte olan piyasa endeksinin yüzde 30'unu Çin oluşturuyor. Şu anda ise para Çin'den başka her yere akış halinde. Bu yüzden ileride paranın Türkiye, Hindistan ve diğer gelişmekte olan ülkelere aktığını göreceğiz." ifadelerini kullandı.

Mobius, Çin'den çıkan fonların Türkiye gibi alternatif ve potansiyel ülkeler tarafından cazip hale getirilmesi için hisse senedi piyasalarının büyütülmesi, daha fazla halka arzın yolunun açılması gerektiğini vurgulayarak, "Çin, yatırımcılar için bir anda ortadan kaybolmayacak ama Türkiye gibi diğer piyasalar büyüdükçe, giderek daha çok dikkati çekiyor." dedi.

Tam ve bağımsız hukuk garantisi şartı!
Yatırımcıların güvenilir anlaşma yapmak isteyeceğinin altını çizen Mobius, "Özellikle bu alternatif iki ülke olan Türkiye ve Hindistan hızlıca tam ve bağımsız hukuk garantisi ile üst yatırımcılarla tam ve güvenilir anlaşmalarını yapmak zorundadır. Bu alternatifi kullanamazlar ise gelecek paralar başka mecralara kayar. Özellikle Türkiye bunu iyi değerlendirirse bu paraların akış merkezi olur" dedi.
türkiye çin mark mobius ekonomi haberi haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Cenevre’de, Rum kesimi çözümsüzlükten yana tutumundan vazgeçmiş değil
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Cenevre’de, Rum kesimi çözümsüzlükten yana tutumundan vazgeçmiş değil
Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmada ölü sayısı 39'a ulaştı
Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmada ölü sayısı 39'a ulaştı
Dış ticaret istatistikleri açıklandı
Dış ticaret istatistikleri açıklandı