Advert
Advert

Karacadağ'ın küresel jeoparklar ağına dahil edilmesi için UNESCO'ya müracaat yapıldı

Vali Karaloğlu: 'Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin’in çok değerli ortak bir varlığı olan Karacadağ’ın jeoparklar ağına dahil edilmesi için UNESCO Milli Komitesi tarafından Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Paris'e yazılmış olmasını çok değerli, çok kıymetli buluyorum' dedi.

Karacadağ'ın küresel jeoparklar ağına dahil edilmesi için UNESCO'ya müracaat yapıldı
Karacadağ'ın küresel jeoparklar ağına dahil edilmesi için UNESCO'ya müracaat yapıldı OGÜN GAZETESİ
Vali Münir Karaloğlu ile Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, “Mezopotamya’nın Altın Üçgeni” yol haritası ve Karacadağ’ın UNESCO Küresel Jeoparklar ağına yapılan müracaatın değerlendirildiği toplantıya katıldı.

Karacadağ Kalkınma Ajansı ana hizmet binasında gerçekleşen toplantının ardından açıklama yapan Karaloğlu, Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa olmadan medeniyet, inanç ve gastronomi tarihinin yazılamayacağını söyledi.

“Mezopotamya’nın Altın Üçgeni” markasının “Mezopotamya” markasına rakip olmadığını ifade eden Karaloğlu, üst markanın “Mezopotamya” olduğunu belirtti.

“Bu üç şehri beraber kanatlandırıp, uçurmamız lazım”
Dünyada bölgesel destinasyonların, şehir destinasyonuna göre daha fazla iş yaptığını vurgulayan Karaloğlu, güç birliği yaparak bu üç şehri geleceğe taşıma sorumlulukları olduğunu aktardı.

“Bu üç şehri beraber kanatlandırıp, uçurmamız lazım. Biz birbirimizin rakibi değiliz. Birbirimizi destekleyen ortak bir sinerjiyle bu üç şehrin geleceğe taşıma sorumluluğumuz var.” ifadelerini kullanan Karaloğlu, oluşturdukları sinerji sayesinde Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin’i kapsayan Karacadağ bölgesinin UNESCO’nun Küresel Jeoparklar ağına dahil edilmesi için müracaatta bulunduklarını anlattı.

Karaloğlu, şöyle konuştu:
“Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır’ın tam ortasında, üçgenin zirvesinde bulunan, bu üç şehrin yaşamını, kültürünü, tarımını ve mimarisini en çok etkileyen faktör Karacadağ’dır. Karacadağ olmasa Diyarbakır mimarisi diye bir şey olmaz. Diyarbakır'da buğdayın anavatanı Karacadağ diyoruz. İlk tarımın yapıldığı bölge Karacadağ etekleridir. Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin’in çok değerli ortak bir varlığı olan Karacadağ’ın jeoparklar ağına dahil edilmesi için UNESCO Milli Komitesi tarafından Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Paris'e yazılmış olmasını çok değerli, çok kıymetli buluyorum.”

“Bu üç şehir önümüzdeki dönemde turizmde hak ettiği yere gelecektir”
Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı ile bu üç şehri ilgilendiren ortak aktiviteler üzerinde çalıştıklarına dikkati çeken Karaloğlu, 2022’de bu üç şehri içine alan “Mezopotamya Bisiklet Turu” düzenleyeceklerinin bilgisini verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının Dünya Neolitik Kongresi'ni Şanlıurfa’da topladığını anımsatan Karaloğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Dünya’da neolitik dönemi araştırmanız için Diyarbakır’ da Körtiktepe, Çayönü, Ziyaret Tepe, Şanlıurfa’da Karahantepe, Göbeklitepe ve diğer 12 tepeye geleceksiniz. Elbette ki kongresi de burada yapılacak. Arkeolojik kazısı da burada yapılacak. O dönemi merak eden ziyaretçi de bu bölgeye gelecek. Ben işlerimizin daha çok bereketlenmesini temenni ediyorum. Önemli olan bundan sonra çıktılar arasındaki en önemli faktörlerden birisi bu 3 şehrin iş birliğiyle bunun altını doldurabilmesi. Bunun altını doldurduğunuzda göreceğiz ki bu üç şehir önümüzdeki dönemde turizm de hak ettiği yere gelecektir”

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin de bölgenin hem altın üçgen hem Mezopotamya markası adı altında yapacakları çalışmalarla büyük bir cazibe merkez haline geleceğini vurguladı.

Bölgenin gelecek dönemde çok daha büyük ziyaretçi akınına uğrayacağına inandıklarını aktaran Erin, hazırlıkları da bu doğrultuda yürütmek istediklerini ifade etti.
Abdullah Erin küresel jeoparklar ağı UNESCO haber oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Cenevre’de, Rum kesimi çözümsüzlükten yana tutumundan vazgeçmiş değil
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Cenevre’de, Rum kesimi çözümsüzlükten yana tutumundan vazgeçmiş değil
Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmada ölü sayısı 39'a ulaştı
Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmada ölü sayısı 39'a ulaştı
Dış ticaret istatistikleri açıklandı
Dış ticaret istatistikleri açıklandı