Advert
Advert

Rusya'da toplu bağışıklık düzeyi yüzde 50'yi aştı

Rusya'nın başkenti Moskova'nın sosyal kalkınmadan sorumlu başkan yardımcısı Anastasiya Rakova, birçok tedbirin uygulandığı izin günlerinin ardından kentteki koronavirüs vakası sayılarında keskin bir düşüş olduğunu söyledi.

Rusya'da toplu bağışıklık düzeyi yüzde 50'yi aştı
Rusya'da toplu bağışıklık düzeyi yüzde 50'yi aştı OGÜN GAZETESİ
Rossiya 24 televizyonunda konuşan Rakova, “İzin günlerinin bitmesinden bu yana vaka sayılarında yüzde 50, hastaneye yatma durumlarında da yüzde 45 oranında bir düşüş var” ifadelerini kullandı.

Bu durumun hastanelerdeki yükü azalttığını, böylelikle bazılarının normal çalışma düzenine geri dönebileceğini belirten Rakova, “Şu an itibarıyla bin 400 yatak boşalmış durumda” dedi. Rakova, kent sakinlerine aşı olmaları ve kısıtlamalara uymaları çağrısı da yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, vaka artışları nedeniyle daha önce Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova’nın getirdiği öneriyi destekleyerek, 30 Ekim-7 Kasım dönemini ücretli izin haftası ilan etmişti. Bu arada bölgelere gerektiği takdirde izin günlerini 23 Ekim’den başlatabilmeleri yönünde yetki verilmişti.

Başkent Moskova’nın yanı sıra, Moskova, Kaliningrad ve Smolensk gibi bazı bölgelerde izin günlerinin 28 Ekim-7 Kasım tarihlerinde uygulanması kararı alınmıştı.

Voronej, Niynıy Novrogod, Novgorod, Samara, Kursk ve Perm bölgelerinde de 25 Ekim-7 Kasım dönemi izin günü olarak belirlenmişti. Bu dönemde Moskova’da Şirket ve kurumlar çalışmayı durdurdu. Sadece marketler, eczaneler ve temel ihtiyaç malzemelerini satan dükkanlar açık kaldı. Güzellik salonları, kozmetik mağazaları, spa, masaj ve spor salonları bu günlerde faaliyet gösteremedi. İlköğretim okulları ve anaokulları kapalıydı. Ancak öğrencilerin ulaşım kartları bloke edilmedi. Yüksek öğretim kurumları uzaktan eğitim gördü. Tiyatro ve müzeler yüzde 50 kapasite ile, ziyaretçilerin aşı sertifikası göstermesi ve maske takması koşuluyla açık kaldı.

Rusya’da can kaybı rekoru üçüncü gününde
Rusya’da koronavirüs nedeniyle kaydedilen günlük can kaybı rekoru üç gündür yenileniyor. Son 24 saatte bin 254 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, 37 bin 156 yeni vaka kaydedildi. Şimdiye kadar tespit edilen vaka sayısı 9 milyon 257 bin 68’e çıktı. Gün içindeki can kaybı sayısı bin 254 olarak kayda geçti. Bu pandemi boyunca kaydedilen en yüksek günlük can kaybı. Şimdiye kadar 261 bin 589 kişi hayatını kaybetti.

Başkent Moskova ve St. Petersburg en yüksek can kaybı ve vaka sayısının görüldüğü yerler oldu. Moskova’da 95, St. Petersburg’da 77 kişi öldü. Vaka sayıları da sırasıyla 3 bin 371 ve 2 bin 714 olarak kaydedildi. Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı dün bin 251 artmıştı. Önceki gün tespit edilen günlük can kaybı ise bin 247 olmuştu.

Rusya’da toplu bağışıklık düzeyi yüzde 50’yi aştı
Bu arada Koronavirüsle Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre bugün itibarıyla Rusya’da 66 milyon 400 bin 393 kişiye aşının ilk dozu vuruldu. İki dozu da yaptıran kişi sayısı 58 milyon 713 bin 240 oldu. Ülkedeki toplu bağışıklık oranı yüzde 50.2’ye ulaştı.

Rusya’da 18 Ocak’tan beri devam eden aşılama programında Sputnik V, EpiVakKorona, KoviVak ve tek dozluk Sputnik Light aşısı kullanıyor. Aşı 18 yaş üzerindeki kişilere ücretsiz olarak uygulanıyor.
rusya koronavirüs haber oku güncel haberler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Cenevre’de, Rum kesimi çözümsüzlükten yana tutumundan vazgeçmiş değil
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Cenevre’de, Rum kesimi çözümsüzlükten yana tutumundan vazgeçmiş değil
Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmada ölü sayısı 39'a ulaştı
Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmada ölü sayısı 39'a ulaştı
Dış ticaret istatistikleri açıklandı
Dış ticaret istatistikleri açıklandı