Advert
Advert
İşyerlerinin bazı mali yükümlülükleri..
Ali Sait Mökükçü

İşyerlerinin bazı mali yükümlülükleri..

2021 Yılına girerken işyerlerinde yapılması gereken bazı yükümlülükleri gözden geçirelim..

Bir taraftan Vergi Yükümlülükleri ile ilgi tutarların değerlemesi diğer taraftan Asgari Ücret açıklaması gibi değişiklikler yapıldı. Bir taraftan da Pandemi Süreci var. Umarım bu süreç en kısa zamanda ve en az hasarlarla atlatılır. İşyerleri ile ilgili bazı bilgileri paylaşmak istedim. İşyerlerinde yapılacak düzenlemeleri son hali ile güncellemekte fayda var.

1- İş  verenler işyeri açılışlarını ve işyerinde çalıştıracakları personelin işe giriş işşlemlerini önceden bildirmek durumundalar. İnşaat vb. işyerleri çalıştıracakları personeli aynı gün içinde bildirebilirler. Ayrıca işe girecek olacak  personelin meslek kodlarını  bildirmek ve aldıkları gerçek ücret üzerinden bildirmeleri gerekiyor. İşyerinde çalışan örneğin doktor, avukat ve benzeri personelin aldığı ücretin asgari olamayacağı, teamüllere uymayacağı yönünde yorumlar yapılmaktadır. Dolayısı ile işçi çalıştıran işverenler ödedikleri ücretleri gerçek tutarlar üzerinden göstermeleri istenmektedir.

2- İşyeri kira ödemeleri yapanların bedeli ne olursa olsun ödemeyi Banka ve finans kurumları aracılığı ile yapmaları gerekmektedir.

3- Sigortalı çalıştıran işyerleri her ay ücret bordrolarını, hesap pusulalarını karşılıklı imzalamaları çok önemli. İşe alınan personelin mutlaka Personel Özlük Dosyalarını düzenlemeleri ve Asgari Geçim İndirimi Tablosunun imzalatılması gerekir. Bu belgeleri karşılaşabilecekleri herhangi bir uyuşmazlık ve beraberinde  inceleme için mutlaka hazır bulundurmaları gerekir.

4- 5 ve daha fazla işçi çalıştıran işyerleri, ücret ödemelerini banka aracılığı ile yapmaları gerekir.

5-  Firmanızın belge ve ön muhasebe işlerine gereken önemi gösteriniz.

6- Fatura, e-fatura, e-arşiv fatura, gider pusulası ve benzeri ile tahsilat ve tediye makbuzlarını, çek ve senet bordroları ile banka hesap ve kredi kartı ekstrelerini, aylık olarak düzenli bir şekilde dosyalanması gerekir.

7- İşten ayrılan personelin en çok 10 gün içinde bildirilmesi gerekmektedir. İşten ayrılma, bu pandemi süresinde, istifa veya ahlak kuralları dışında mümkün bulunmamaktadır.

8- 7.000,00.- TL. ve üzeri kesmiş olduğunuz veya almış olduğunuz faturalarınızın veya işletmeniz ile ilgili 7.000,00.- TL. ve üzeri miktarlarda gerçekleşen tahsilat, ödeme ve cari nakit hareketlerini bankalar, özel finans kuruluşları ve posta aracılığı ile gerçekleştirilecektir. Tutarlar taksitler halinde olması durumunda da aynı kuruluşlar aracılığı ile ödemeler veya tahsilatlar yapılacaktır. Bu konuda gerekli özeni mutlaka gösteriniz. Bu özeni göstermediğiniz takdirde 7.000,00.- TL.'yi geçen her bir belge için, belge tutarının %5'i oranında cezai işlem uygulanacaktır.

9- Ticaretini yapmış olduğunuz veya imalatını yaptığınız mamullerin ve bunlara ait hammaddelerin, miktar takibini mutlaka yapınız. Sonuçlarını

10- Yazar kasa levhası, Fiyatlarımıza KDV Dahildir levhası, SSK Aylık hizmet bordrosu, asgari işçi ücretini gösterir levha gibi işyerinde asılı bulunması gereken levhaları mutlaka görünür bir yere asınız.

11- Yapmış olduğunu işlemlerden dolayı kesilecek faturanızı (E- fatura, E- Arşiv fatura) engeç 7 gün içinde Sevk irsaliyesine fiili sevk tarihini yazarak 7 gün içinde fatura ediniz, faturaya irsaliye tarih ve numarasını yazınız. Ayın son 7 gün içerisinde kesilen irsaliyeler ilgili ay içerisinde fatura edilir. Ayrıca irsaliyeli fatura düzenlerken tüm bunların yanı sıra düzenleme saati bilgisini mutlaka yazınız. Ayrıca kestiğiniz veya aldığınız faturalarda eksik bir bölüm olmamasına mutlaka dikkat ediniz. E-işlemlerde sistem doğrudan kaydediyor. Ancak yine de kontrolünü sağlayınız. Vergi numaraları olmayan kişilerin T.C. Kimlik no'larını yazmaya özen gösteriniz. Mutlaka yazınız.

12- Çalışmaya başlayacak olan işçinin SGK'na bildirimi işçinin işe başlama tarihinden önce yapılacaktır. Bildirimin mutlaka önceden yapılması gerekmektedir.

İşi bırakacak işçinin işi bıraktığı tarihten 10 gün içerisinde bildirilmesi gerekir. Kendi isteği ile İşi bırakan işçiden İbraname mutlaka alınması gerekir..

13- Sigortalı çalışanların 30 günden az çalışmaları halinde işveren eksik günler için (İstirahatlı ise Doktor raporu, Part-Time çalışıyor ise sözleşme,vb.) izah etmek ve resmi belge vermek zorundadır. İstirahate ayrılan personel den istirahatı bittiğinde mutlaka Rapor'unun çalışmazlık bildirimi onaylanması ve SGK bildiriminde eksik gün nedeni bildirimi yapılmalıdır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haftanın yabancı filmi: Spenser Kanunları
Haftanın yabancı filmi: Spenser Kanunları
New York Belediye Başkanı Blasio: “New York, ABD’nin korona virüs merkez üssü”
New York Belediye Başkanı Blasio: “New York, ABD’nin korona virüs merkez üssü”
İtalya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 4032'ye yükseldi
İtalya'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 4032'ye yükseldi